GL Pharma Riga nodarbojas ar Austrijas farmācijas kompānijas G.L. Pharma GmbH ražoto medikamentu reģistrācijas jautājumiem un reklāmu Latvijā.

Vēdera uzpūšanās – vai mūsdienu dzīves režīma norma vai tomēr problēma?

 

Ikvienam mūsdienās droši vien ir gadījies brīdis, kad „sapūties” vēders sagādā kādu neērtu brīdi. Ikdienā šādi momenti var sagādāt gan stresu, gan neērtības, līdz ar to kopējais stresa līmenis pieaug un rada diskomfortu.

Kādēļ pūšas vēders? Iemesli „uzpūstajam” vēderam var būt daudz un dažādi. Pirmais, kas jāsaprot – kuros brīžos šī problēma nomoka – vai tas ir saistīts ar kādu konkrētu produktu lietošanu? Vai tas parādās brīžos, kad paredzēta kāda publiska uzstāšanās? Vai varbūt visu dienu esam sēdējuši vai uzvilkuši pārāk „šauras” bikses.

Lai saprastu, vai pie vainas nav kāds konkrēts produkts, visvienkāršāk būtu rakstīt „uztura dienasgrāmatu”, kurā uzskaita visus apēstos produktus un tā brīža pašsajūtu. Tādējādi ir iespējams identificēt „vainīgo” produktu. Parasti pēc slimošanas un antibiotiku lietošanas cilvēka organisms „nepanes” piena produktus – to varētu saukt par īslaicīgu laktozes intoleranci, bet pēc neilga laika viss atgriežas normā. Šajā periodā savas pašsajūtas dēļ, neieteiktu pārspīlēt ar piena lietošanu, savukārt skābpiena produkti varētu palīdzēt šo situāciju novērst ātrāk. Iespējams, ka pie vainas ir kādi citi lietotie produkti, piemēram, pārāk daudz saldumu, vai arī maltīte tiek ēsta pārāk ātri tādējādi īsā laikā tiek uzņemts daudz pārtikas un reizē ar produktiem „apēdot” arī gaisu. Šādos gadījumos atrisinājums ir pareizas maltītes organizēšana – mierīgā vidē, pievēršot uzmanību katram kumosam, ko liekam mutē. Iemācīties maltīti ēst mierīgi visvienkāršāk ir ēdot patīkamā kompānijā.

Ir „klasiskie” produkti, par kuriem domājot  vēdera uzpūšanās ir pirmā lieta, kas nāk prātā.  Iespējams, ka ne vienam vien kāposti, zirņi, pupas un citi līdzīgi produkti izraisa šādu situāciju, tādējādi daudzi ikdienā, īpaši darba dienās cenšas izvairīties no produktiem, kas uzpūš vēderu, kaut gan tie ir uzskatāmi par veselīgiem un pat ļoti vēlamiem mūsu organismam. Vajadzētu ielāgot un atcerēties, ka pirms svarīgām sanāksmēm darbā nebūtu ieteicams pārspīlēt ar šo produktu ēšanu, taču mājas apstākļos – kāpēc gan nē?

Iespējami gadījumi, kad vēdera uzpūšanās ir saistīta ar kādu saslimšanu, tāpēc nevajadzētu to atstāt bez ievērības, jo īpaši tad ja tāda parādījusies pēkšņi un iepriekš nav bijusi. Vēdera pūšanās var būt sastopama pie tādām veselības problēmām, kā atviļņa slimība, iekaisīgo zarnu slimība, celiakija, pie operēta kuņģa, kā arī nepietiekama aizkuņģa dziedzera fermentu izstrādes.

Taču nereti mēdz notikt arī tā, ka cilvēkam vēdera pūšanās parādās reizē ar dzīvesveida maiņu. Tas notiek ne tikai situācijas, kad pārejam uz neveselīgāku uzturu, bet arī uzsākot ēst veselīgi. Lielākoties tas ir saistīts ar palielinātu šķiedrvielu uzņemšanu, kas būtiski palielinās uzturā iekļaujot veselīgākos produktus – pilngraudu izstrādājumus, dārzeņus un augļus.

Ikdienā ir situācijas, kad vēders sapūšas emocionālo pārdzīvojumu dēļ. Šādā situācijā vispraktiskākais risinājums ir lietot nomierinošas tējas. Taču vajadzētu atcerēties, ka pirms svarīgām tikšanās reizēm nevajadzētu nepārspīlēt ar kafijas daudzumu, jo tas veicina spēcīgāku kuņģa sālsskābes izdalīšanos, kā arī jāģērbjas ērti un brīvi un nemēģināt „uzspīlēt” šaurākas drēbes, kuras ikdienā nenēsājat, jo tad arī mehāniski iespējams „saspiest" vēderu un padarīt grūtāku jau tā tik svarīgo un atbildīgo dienu.


Uztura speciāliste Inese Siksna

 

[Flash item not loaded!]